Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Brak wystarczających uprawnień, aby uzyskać dostęp do folderu startowego root/images/galery lub określony folder nie istnieje.

Łączy nas pamięć19 kwietnia 2018 roku młodzież z Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Żółty żonkil", której celem jest przywrócenie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.

Z tej okazji uczniowie z Koła Młodego Historyka wręczyli nauczycielom przygotowane przez siebie żółte żonkile - symbole bohaterskiego zrywu Żydów.

Powstanie w getcie warszawskim było to zbrojne wystąpienie podziemnych formacji żydowskich na terenie warszawskiego getta, trwające od 19 kwietnia do połowy maja 1943. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów. Według raportów gen. Stroopa od 20 kwietnia do 16 maja 1943 r. w wykrytych i zlikwidowanych bunkrach znajdowało się ponad 56 tys. Żydów. Około 6 tys. zginęło na miejscu w walce, na skutek pożarów czy zaczadzenia. 7 tys. Żydów Niemcy zamordowali na terenie getta, tyle samo wysłano do Treblinki. Pozostała grupa ok. 36 tys. została wysłana do innych obozów, przede wszystkim do Auschwitz i Majdanka.

 

GALERIA ZDJĘĆ:

{gallery}gal370{/gallery}