Pora na kolejne podsumowanie roku 2016/2017 – tym razem dotyczyć ono będzie polkowickiego Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Również jeśli chodzi o ten typ kształcenia mamy się czym pochwalić.

Podczas tegorocznego egzaminu maturalnego uczniowie Technikum wykazali się rewelacyjną wiedzą i umiejętnościami z języka ojczystego i języków obcych. 100-procentowa zdawalność (!!!) dotyczyła egzaminu pisemnego z języka polskiego (Dolny Śląsk – 95%, Polska – 96%), egzaminu ustnego z języka polskiego, egzaminu pisemnego z języka niemieckiego (Dolny Śląsk – 93%, Polska – 93%) i egzaminu pisemnego oraz ustnego z języka rosyjskiego. Absolwenci osiągnęli również wysokie wyniki z języka angielskiego (pisemnego i ustnego) i języka niemieckiego (ustnego). Dążymy natomiast do polepszenia wyniku egzaminu pisemnego z matematyki, czemu służą zarówno lekcje, jak i zajęcia dodatkowe oraz koła przedmiotowe.

W okresie styczeń-luty bieżącego roku odbyła się sesja egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (EPKwZ) dla uczniów klas maturalnych Technikum. Technicy hotelarstwa uzyskali wynik 91,7% (kwalifikacja T.12 – Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie), a technicy ekonomiści – 82,6% (kwalifikacja A.36 – Prowadzenie rachunkowości). W obu przypadkach zdawalność uzyskana przez naszych uczniów przewyższyła zdawalność dla województwa dolnośląskiego. Najtrudniejszym egzaminem okazał się ten z kwalifikacji A.27 (Organizacja i prowadzenie kampanii reklamowej), ale i tu zdały go prawie 2/3 maturzystów technikum organizacji reklamy.

Z kolei sesja w okresie maj-lipiec dotyczyła młodzieży klas III albo II nie tylko z Technikum, ale i z Zasadniczej Szkoły Zawodowej. W Technikum wysoka zdawalność przypadła na następujące zawody: technik informatyk – kwalifikacja E.12 Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych (87,5%); technik hotelarstwa – kwalifikacja T.11 Planowanie i realizacja usług w recepcji (84,6%); technik informatyk – kwalifikacja E.13 Projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami (75%). Niższe wyniki zanotowano dla technika organizacji reklamy (kwalifikacja A.26 Sprzedaż produktów i usług reklamowych) oraz technika ekonomisty (kwalifikacja A.35 Planowanie i prowadzenie działalności w organizacji). Warto w tym miejscu przypomnieć, iż egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie jest specyficznym egzaminem, w którym kryteria są bardzo wyśrubowane, a próg zaliczenia znacznie wyższy niż na maturze. Niektórzy uczniowie wnioskowali w OKE we Wrocławiu o wgląd do prac i powtórne ich sprawdzenie, co czasami zaowocowało podwyższeniem wyniku na korzyść zdającego.

A na koniec kolejne wisienki na naszym „zawodowym torcie”. Znakomite wyniki osiągnęli uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej. W kwalifikacji A.18 Prowadzenie sprzedaży (zawód: sprzedawca) i kwalifikacji T.06 Sporządzanie potraw i napojów (zawód: kucharz) zdawalność sięgnęła 100%! Mamy zatem prawdziwych mistrzów w swoim fachu. Dotarły do nas również informacje o wynikach egzaminów czeladniczych organizowanych przez Cech Rzemiosł w Lubinie. Zdecydowana większość naszych absolwentów ZSZ zdała je na ocenę dobrą.

Mimo powyższych wyników nie tracimy czujności i nie zasypiamy gruszek w popiele. W dalszym ciągu wspólnie pracujemy z uczniami na ich szkolny i życiowy sukces.

Małgorzata Majewska-Greń, Przemysław Szulc