Natalia Krzymińska i Artur Firuta. Ona z Liceum Ogólnokształcącego, on z Technikum. Młodzi, utalentowani i utytułowani w wielu dziedzinach. Najlepsi absolwenci w roku szkolnym 2016/2017. Podczas swej edukacji niezmiennie z wysokimi wynikami w nauce i sporcie. Co roku w gronie stypendystów. Nasz duet marzeń.

Na początek powrót do przeszłości, do roku 2014 (Natalia) i 2013 (Artur). Dlaczego wybraliście Liceum Ogólnokształcące/Technikum w Zespole Szkół w Polkowicach?

Natalia: Ze względu na bogatą ofertę kształcenia, niewielkie grupy zajęciowe na przedmiotach rozszerzonych (umożliwiające indywidualne podejście do uczniów), a także przyjazną atmosferę.

Artur: Na wybór Technikum wywarło wiele czynników. Jednym z nich jest lokalizacja (bliskość szkoły). Kolejnym czynnikiem były rozmowy z moimi rodzicami oraz siostrą, która 6 lat temu również ukończyła polkowickie Technikum. Myślę, że należy też wspomnieć o stażach zagranicznych, które wywarły na mnie szczególne wrażenie podczas rozmów z nauczycielami oraz uczniami podczas Dnia Otwartego.

Jak wspominacie te trzy/cztery lata spędzone w liceum/technikum? Co najbardziej utkwiło Wam w pamięci?

Natalia: Okres liceum wspominam bardzo miło, atmosfera panująca w szkole sprawiała, że chciało się w niej spędzać czas, a także sprzyjała motywacji uczniów. Nauczyciele zawsze chętnie służyli pomocą i radą.

Artur: Wydarzenia i imprezy organizowane na terenie szkoły. Samorząd Uczniowski, w którym byłem przewodniczącym przez ponad dwa lata. Zdobycie dwóch złotych medali strefy legnickiej w piłce koszykowej, które dały nam awans do ścisłego finału wojewódzkiego. A także – jak wcześniej wspomniałem – możliwość uczestnictwa w stażach zagranicznych oraz wycieczkach zawodoznawczych.

Jak udało się Wam osiągnąć tak wysokie wyniki w nauce?

Natalia: Myślę, że dzięki motywacji, pasji, jasno wyznaczonym celom, a także dzięki pomocy ze strony nauczycieli i ich wsparciu.

Artur: Przede wszystkim aktywne uczestnictwo w zajęciach szkolnych. Pomogło mi to w dużym stopniu być systematycznym i zawsze przygotowanym do zajęć.

Co dały Ci, Natalio dodatkowe zajęcia, projekty i przedsięwzięcia, a tobie, Arturze – praktyki i staże, które towarzyszą kształceniu zawodowemu w Zespole Szkół w Polkowicach?

Natalia: Uczestnictwo w dodatkowych zajęciach i projektach spowodowało chęć dalszego poszerzania wiedzy. Dzięki nim zdobyłam doświadczenie, które na pewno wykorzystam w przyszłości.

Artur: Praktyki i staże w Polsce nauczyły mnie wielu ważnych i przydatnych rzeczy dotyczących mojego zawodu. Była to również możliwość poznania osób z branży ekonomicznej i biznesowej. Natomiast projekty zagraniczne pomogły mi rozwinąć się w innych aspektach, takich jak: posługiwanie się językiem obcym, poznanie innej kultury i obyczajów oraz zapoznanie się z europejskim systemem pracy, który często różni się od polskiego. Według mnie staże i praktyki to świetna możliwość doskonalenia się oraz nabrania cennego doświadczenia zawodowego, które mogę wpisać do CV.

Czego dotyczą Wasze plany na przyszłość?

Natalia: Najbliższe plany dotyczą podjęcia studiów na ścisłym kierunku, do którego znakomicie przygotowuje polkowickie LO – w moim przypadku będzie to Politechnika Wrocławska.

Artur: Chciałbym studiować kierunek związany z ekonomią lub biznesem. Nie znam jeszcze swoich wyników maturalnych, więc na razie mam czas na ostateczną decyzję.

Przed gimnazjalistami, którymi kiedyś przecież sami byliście, wybór szkoły. Co możecie im teraz powiedzieć, mając w pamięci własne doświadczenia?

Natalia: Wybór szkoły jest bardzo ważny, ponieważ ma wpływ na dalszą karierę zawodową. Myślę, że czasami nie warto ulegać presji opinii kolegów czy koleżanek i stereotypom na temat danej szkoły, ponieważ to od każdego z was zależy, jaką atmosferę i poziom nauki stworzycie. Szkoła i nauczyciele zapewnią wam odpowiedni poziom kształcenia i duże możliwości samorozwoju, a to, jak je wykorzystacie, zależy jedynie od was. Niezależnie od tego, jaki typ reprezentujecie – sportowca, artysty czy pasjonata nauk ścisłych – nasza szkoła oferuje duże możliwości.

Artur: Wybierając szkołę, przemyślcie wszystkie aspekty. Przede wszystkim spróbujcie wyobrazić sobie siebie za kilka lat. To niezwykle ważna sprawa – doskonale wiem, co czujecie. Wybrałem technikum i nie żałuję swojej decyzji! Nasza szkoła jest na tyle otwarta, że nie będzie jakichkolwiek problemów w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania.

Dziękuję, życząc satysfakcjonujących was wyników egzaminów, dostania się na studia i udanych wakacji!

opracowanie: Przemysław Szulc

natalia i artur