Koło Młodego Historyka - jak co roku - przygotowało obchody Narodowego Święta Niepodległości. Młodzież, poprzez porozwieszane na terenie szkoły plakaty, gazetki informacyjne (rozdawane wraz z symbolicznymi kotylionami) oraz pieśni legionowe dobiegające ze szkolnego radia, chciała uczcić powrót Polski na mapy Europy.

Odzyskanie suwerenności możliwe było dzięki I wojnie światowej, która stała się bodźcem dla Polaków do podjęcia starań niepodległościowych. Rozerwanie sojuszu pomiędzy Rosją a Niemcami rozbudziło w narodzie wielkie pokłady nadziei. Szansę na odzyskanie upragnionej niepodległości przyniósł rok 1918, a w styczniu tego roku brytyjski premier – Dawid Lloyd George – stwierdził konieczność odbudowy Polski, co kilka dni później potwierdził Woodrow Wilson – prezydent USA – w 13. punkcie pokojowego orędzia. Latem 1918 roku front niemiecki zaczął się wycofywać, a na jesień Cieszyn stał się pierwszym miastem, które odzyskało wolność. Z początkiem listopada działać zaczął Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele.

10 listopada do Warszawy przyjechał Józef Piłsudski, a wydarzenie to wywołało niesłychany entuzjazm wśród Polaków. Następnego dnia rozbrojono garnizon niemiecki, podpisano rozejm kończący I wojnę światową, a Piłsudski przejął władzę nad wojskiem. Trzy dni później przekazano mu pełnię władzy.

Mimo że państwo powstało, przez pewien czas nie było akceptowane przez inne kraje Europy. O kształcie granic zdecydowały powstania, plebiscyty, wojna polsko-bolszewicka. Jednak najważniejsze było to, że w końcu - po 123 latach niewoli - Polska nareszcie stałą się niepodległa.

opracowanie: Aleksandra Waligóra

GALERIA ZDJĘĆ: