Za dnia uczeń Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach, którego za kilka miesięcy czekają egzaminy maturalne. Po powrocie z lekcji książki i zeszyty zamienia na rękawice, kask i ochraniacz – jako utalentowany bokser i sportowiec.

Klasa: III „b” Liceum Ogólnokształcącego w Polkowicach.

Wiek: 18 lat.

Wzrost: 185 cm.

Zasięg ramion: 203 cm.

Waga: 81 kg (na co dzień 83-84 kg).

Kategoria: Zaczynałem w wadze średniej (75 kg) w kategorii wiekowej kadet (15-16 lat). Aktualnie jestem juniorem (17-18 lat) i startuję w wadze półciężkiej (81 kg). Od stycznia 2017 roku wejdę do młodzieżowców/seniorów (18-40 lat).

Praworęczny/leworęczny: Leworęczny.

Klub: KS PKB Polkowice.

Trener/trenerzy: Marek Węgierski, Patrycja Bednarek.

Bilans walk: 22 walki (16 wygranych, 6 przegranych)

Jak to się zaczęło? Dlaczego boks? Jak każdy młody chłopak wdałem się w kilka bójek, z których – patrząc przez pryzmat czasu – nie jestem dumny. Pewnego dnia dowiedziałem się o sekcji kickboxingu w Polkowicach. Zacząłem uczęszczać na treningi, lecz musiałem z nich zrezygnować przez problemy z kolanem. Kilka miesięcy później przyjaciel zaprowadził mnie na treningi bokserskie i tak już zostało. Po dosyć krótkim okresie treningów zaczęły się wyjazdy na zawody. Pierwsze wygrane przed czasem i możliwość sprawdzania się w czystym pojedynku sprawiły, że pokochałem ten sport i wiążę z nim moją przyszłość. Cieszę się, że poświęciłem się tej dyscyplinie, gdyż ukształtowała mój charakter. A zmęczenie po ciężkich treningach sprawiło, iż przestałem myśleć o głupotach.

Bokserscy idole: Jest ich kilku. Na pierwszym miejscu polski Andrzej Fonfara (waga półciężka), następnie Krzysztof Głowacki, a z zagranicznych: Andre Ward, Oleksandr Usyk, Wasyl Łomaczenko, Chris Eubank Jr i Marvin Hagler.

Życiowa maksyma: „Nie zadowalaj się byciem przeciętnym. Przeciętność jest tak samo blisko dna, jak i szczytu”.

Sportowe marzenie: Sport amatorski – zdobycie tytułu mistrza Polski (dla niektórych może być to łatwy cel, jednak dla mnie jest to trudne zadanie, bo trzeba mieć również szczęście do sędziowania); sport zawodowy: pas mistrza świata jednej z czterech najważniejszych federacji.

Hobby: Poza boksem uwielbiam biegać, pływać, zwiedzać, a także zdobywać szczyty w górach.

Ulubiony przedmiot w szkole: Wychowanie fizyczne.

Plany na przyszłość: Zdanie matury, dostanie się na wybrane przeze mnie kierunki na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Chciałbym przejść na zawodowstwo i żyć z boksu, jednak czas pokaże, jak potoczy się moja przyszłość. Jedno jest pewne – wykształcenie i zawód trzeba posiadać.

Czego nauczył cię sport? Przede wszystkim cierpliwości, samodyscypliny, szacunku, a także wytrwałości w dążeniu do celu. Tak naprawdę to właśnie sport ukształtował mój charakter.

Osiągnięcia:
• 2014 r. – brązowy medal Mistrzostw Dolnego Śląska w rzucie dyskiem;
• 21.06.2014 r. - Drużynowy Mistrz Polski w Lidze Lekkoatletycznej w Białymstoku;
• 11-13 kwietnia 2014 r. – I miejsce w kategorii kadet (waga średnia – 75 kg) w Mistrzostwach Dolnego Śląska Kadetów i Juniorów w Ziębicach;
• 15-20 lipca 2014 r. - III miejsce w Boksie Chłopców (waga 75 kg) podczas XX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich w Świdnicy (zarazem Mistrzostwa Polski Kadetów);
• 6-9 listopada 2014 r. – III miejsce w bokserskim Pucharze Polski Kadetów (w kategorii 75 kg);
• 13-15 marca 2015 r. – I miejsce w kategorii junior (waga średnia – 75 kg) podczas Mistrzostw Dolnego Śląska Młodzików, Kadetów i Juniorów w Chojnowie;
• 11-13 marca 2016 roku – I miejsce w kategorii junior w Mistrzostwach Dolnego Śląska i Opolszczyzny Kadetów, Juniorów, Młodzieżowców i Seniorów w Nysie;
• 24-25 września 2016 roku – I miejsce w kategorii junior w Międzynarodowym Memoriale im. Braci Olechów we Wrocławiu.

Oprac.: Przemysław Szulc
Zdjęcia: archiwum M. Felkela

GALERIA ZDJĘĆ: