W jaki sposób słowo zmienia wymowę obrazu? W jakim stopniu obraz dopełnia myśl? Czy cyfrowy mem jest sztuką? Czy może nią być? A jeśli tak – co jest sztuką w memie – obraz czy tekst? A może to, co jest na styku? I co się stanie, gdy do tego wszystkiego dołączy muzyka?

Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski” wraz z organizatorami 59. Festiwalu „Warszawska Jesień” ogłaszają kreatywny konkurs dla indywidualnych przedstawicieli lub grup szkolnych z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami na najciekawszy mem artystyczny o jednym z wybranych tematów: „przemiana”, „miasto” lub „wędrowiec”.

Autorzy najbardziej interesujących połączeń obrazu i treści (teksty do 200 znaków) o wysokim poziomie autorefleksji, ironii, poczucia humoru, samoświadomości bądź wyobraźni zostaną nagrodzeni nie tylko atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi, książkowymi i płytowymi, karnetami na wydarzenia Centrum Sztuki Współczesnej oraz biletami na 59. Międzynarodowy Festiwal „Warszawska Jesień”, ale przede wszystkim specjalną prezentacją nagrodzonych prac, które staną się podstawą spektaklu memoopery.

Ekspozycja prac będzie powiązana z premierą opery, stworzonej na podstawie wybranych memów. Premiera memoopery odbędzie się w przestrzeni i otoczeniu CSW „Zamek Ujazdowski: 17 września 2016 roku. Memoopera zostanie skomponowana przez Martę Śniady na zamówienie 59. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Mem to jedna z ulubionych form twórczej aktywności internautów, którzy za pomocą wyrazistych obrazów oraz błyskotliwych, także ironicznych tekstów komentują otaczającą rzeczywistość. Pochodzi od greckiego słowa „mimesis”, które oznacza naśladownictwo. Samo pojęcie memu zostało pierwszy raz zastosowane przez Richarda Dawkinsa, który zdefiniował je jako „powielanie” w swojej słynnej książce „Samolubny gen”. Według innych badaczy mem jest czymś w rodzaju zaraźliwego wirusa, pewnego wzorca informacji, powielanego przez ludzkie umysły. Istnieje wtedy, kiedy zostaje powielony, odtworzony.

Nagrodzone w konkursie memy będą wyeksponowane w ramach premiery memoopery na zasadzie specyficznego powielenia w rzeczywistej przestrzeni. Tym samym, pierwotnym źródłem rozpowszechnienia nie będzie ich wyjściowa, wirtualna przestrzeń, ale realna przestrzeń i otoczenie galerii. W ten sposób sztuka przekroczy granicę pomiędzy światem wirtualnym a realnym i z powrotem skieruje uwagę odbiorcy z Internetu (przestrzeni informacji) na galerię (przestrzeń sztuki). Twórcy nagrodzonych i wyróżnionych memów zostaną zaproszeni jako goście honorowi na premierę memoopery.

Prace na konkurs należy przesyłać do 31 maja 2016 roku włącznie, drogą elektroniczną, na podane w regulaminie konkursu adresy. Memy oceni jury, w którego składzie zasiądą artyści, historycy sztuki i wybitni twórcy artystycznych memów internetowych. Wśród nich znajdą się m.in.: Marta Frej – jedna z najbardziej znanych polskich twórczyń memu oraz Marta Śniady – kompozytorka.

Szczegółowe informacje (w tym regulamin i formularz zgłoszeniowy): www.csw.art.pl oraz www.warsaw-autumn.art.pl

​